IMG

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21
POZVÁNKA NA FESTIVAL KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE V PÁTEK 21.06.2024
PSTRUHAŘSTVÍ DOLNÍ BABÁKOV - PRODEJ RYBÍCH VÝROBKŮ V PÁTEK 21. ČERVNA V 17.20 HOD.
22
SDRUŽENÍ KOMINÍKŮ A TOPENÁŘŮ - REVIZE, KONTROLY A ČIŠTĚNÍ KOMÍNŮ - V SOBOTU 22.ČERVNA 2024
23
24 25
POZVÁNKA NA ZÁVĚREČNÉ VYSTOUPENÍ ŽÁKŮ ZÁKLADNÍ ŠKOLY KRATONOHY - ZÁMECKÉ ZPĚVOHRÁTKY
26 27 28
POZVÁNKA NA KONCERT KAPELY TREMENS - HŘIŠTĚ KRATONOHY
29 30
Drobečková navigace

Úvod > Organizace > Místní skupina Českého červeného kříže Kratonohy

Místní skupina Českého červeného kříže Kratonohy

 Český červený kříž vznikl jako nástupce rozděleného Československého červeného kříže před dvaceti lety a je součástí mezinárodní instituce Červeného kříže, který byl založen v roce 1863 ve Švýcarsku. Jedná se o nestátní neziskovou organizaci, jejímž posláním je všeobecně prospěšná činnost a působí zejména v humanitární, sociální, zdravotní a zdravotně-výchovné oblasti. V České republice působí přes tisíc místních skupin a my z Kratonoh a Michnovky spadáme oblastně pod Hradec Králové. Vedle nás jsou pod Hradcem registrovány také místní skupiny v sousedských obcích – Roudnice, Králíky, Prasek a Skřeněř.

Plánované aktivity

Skupina Českého červeného kříže působí u nás v obci již tři roky. Za tuto dobu se nám podařilo ve spolupráci s obecním úřadem a dalšími místními spolky realizovat několik akcí, které se setkaly s pozitivním ohlasem. V naší činnosti chceme dále pokračovat a na únorové valné hromadě jsme sestavili plán aktivit, které bychom během tohoto roku rádi zorganizovali. Zájem členů je mj. o pořádání přednášek na různá témata a to nejen z oblasti zdraví, ale také např. zahrádkaření, cestování, sociálních služeb nebo historie. Pokusíme se proto spojit síly s jinými neziskovými sdruženími nebo státními institucemi, které by nám mohly „propůjčit“ přednášejícího na zajímavé téma. Zároveň touto cestou prosíme obyvatele Kratonoh a Michnovky, ať se s námi spojí, pokud znají nebo mají kontakty na někoho, kdo by nám mohl v tomto směru pomoci. Za zprostředkování předem děkujeme

Členství

Budeme rádi, pokud se naše řady rozrostou o další členky a členy, kteří by se chtěli aktivně zapojit do činnosti sdružení a přispět k jeho rozvoji, ať už svými nápady na pořádání akcí nebo pomocí při jejich organizaci. Naším cílem je podpořit vzájemné setkání, diskusi nad různými tématy, názorné zdravotní či jiné přednášky, popularizovat bezplatné dárcovství krve a další. Zkrátka být místem, kde se můžeme dozvědět a předat si prospěšné informace, společně si popovídat nejen o všem minulém a současném, ale také se naučit nebo dozvědět o něčem novém. Nyní máme registrováno 30 jednotlivců a do MS ČČK může vstoupit každý občan České republiky starší 6ti let. V případě dětí je ale potřebný souhlas jejich rodičů (nejlépe registrace dětí s rodiči nebo prarodiči). Přihlášky do MS ČČK Kratonohy jsou k dispozici k osobnímu vyzvednutí u paní Vinšové Markéty (roz. Košťálové), stejně jako bližší informace o působnosti Českého červeného kříže (např. dětském táboru Rubikon, využití bazénu ve Všestarech nebo rekondičních pobytech). Případně k dohledání na webu ww.cckhk.cz.

Dárcovství krve

Posláním Českého červeného kříže je mimo jiné popularizace podpory bezplatného, respektive bezpříspěvkového dárcovství krve a jejich složek. Dárcem krve se může stát osoba mezi 18 – 65 lety věku, která netrpí vážnější alergií nebo nemocí. Podrobnější podmínky jsou uvedeny na níže uvedených webech. Na transfuzní oddělení přichází dárce přímo, není třeba, aby absolvoval prohlídku u svého praktického lékaře. Vše potřebné je dárci provedeno přímo v zařízení transfuzní služby. Krev je možné darovat např. ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (budova č. 19), kde přijímají prvodárce každý všední den od 7:00 hodin do 11:00 hodin a ve středu od 14:00 – 17:00 hodin, pravidelní dárci jsou zváni dle objednání. Dobrý souhrn otázek a odpovědí k dárcovství, které doporučujeme předem prostudovat, je uveden na http://www.fnhk.cz/transf, webu www.cck-cr.cz, www.transfuznispolecnost.cz nebo na www.darujem.cz, kde se dozvíte i řadu zajímavostí o typu krevních skupin. Vzhledem k tomu, že dárcovství krve je překážkou v práci z důvodu obecného zájmu, náleží dárci pracovní volno s náhradou mzdy. Pokud odběr není proveden, náleží toto volno jen na cestu k odběru, strávenou dobu na transfuzní stanici a návrat na pracoviště. Uvolnění na odběr je nutné domluvit se zaměstnavatelem předem, někteří mohou mít i vlastní podmínky spojené s náhradou mzdy. V souladu s bezpříspěvkovým dárcovstvím krve je využití slevy na dani v rámci daňového přiznání. Sleva na dani činí 2000 Kč za každý odběr, které si odečtete od základu daně (v praxi tedy možnost získat 300 Kč). Finančnímu úřadu je ale nutné doložit doklad z transfuzní stanice, že jste tam darovali bezplatně (na transfuzní stanici Vám na vyžádání vydají potvrzení). Specifické podmínky odměňování dárců krve nabízí i zdravotní pojišťovny, liší se ale případ od případu.

Organizace

Na únorové valné hromadě došlo k obměně ve vedení spolku. Předsedkyní byla zvolena paní Vinšová, jednatelkou zůstává paní Šmatolánová, pokladní bude paní Jančárková a revizory paní Košťálová Jana, paní Dymešová Jana a pan Šperka Antonín. Touto cestou ještě jednou děkujeme paní Němečkové, paní Klapkové, paní Pořízkové a paní Michalové za odvedenou práci ve vedení naší skupiny. Zároveň děkujeme všem členům, kteří se podílí na její činnosti a s jejichž pomocí se nám daří realizovat aktivity, které jsme si pro letošek naplánovali.

 Sdružení funguje na neziskové bázi, a proto svou činnost financujeme z ročních poplatků členů (100 - 200 Kč/rok) a darů. Děkujeme tímto obecnímu úřadu za poskytnutí finančního příspěvku, který bude využit ve prospěch výše uvedených akcí, a kulturnímu výboru Kratonohy za jejich spolupráci během roku 2013. V případě jakýchkoliv dotazů k činnosti naší skupiny jsem Vám k dispozici osobně nebo na mailu cck-kratonohy@seznam.cz.

Za MS ČČK Markéta Vinšová, předsedkyně. 

1.4.2013